Main menu

Po(d)pisz się wiedzą!

Natchnieniu czasem trzeba pomóc – z nami złapiesz wenę za nogi!

Tel.:

Jak sporządzać efektywne notatki?

Wielu studentów uważa robienie notatek za stratę czasu. To błąd! Dobrze sporządzone notatki mogą stanowić „przenośną pamięć” i znacznie ułatwić naukę. Zapraszamy do skorzystania z naszych wskazówek, które pomogą Ci opracować swój własny sposób notowania.

  • Zapisuj to, co niezbędne. Im mniej niepotrzebnych informacji, tym szybciej znajdziesz i opanujesz ten materiał, który jest najistotniejszy.
  • Nie śpiesz się! Pisz wyraźnie i przejrzyście – dzięki temu unikniesz problemów z odczytaniem notatek, a to bardzo ważne szczególnie, gdy uczysz się na ostatnią chwilę.
  • Podziel notatki. Zamiast zeszytu warto korzystać z luźnych kartek i zapisywać nowe zagadnienie na nowych stronach. Jeśli dodatkowo ozdobisz je czytelnymi nagłówkami, szybko będziesz mógł sięgnąć po te informacje, których potrzebujesz w danej chwili.
  • Notatki to nie stenogram! Staraj się zapisywać informacje własnymi słowami, a łatwiej je potem zrozumiesz. Wyjątkiem są definicje, które niestety czasem trzeba „wykuć” słowo w słowo.
  • Wyróżnij najważniejsze informacje. Duże litery, różne kolory, strzałki, wykrzykniki i podkreślenia – to tylko niektóre ze skutecznych sposobów na wyodrębnienie kluczowego materiału.

Comments are closed.